Чешкото правителство на премиера Андрей Бабиш подаде оставка, след като вчера не успя да получи вот на доверие от парламента.
Правителството ще изпълнява задълженията си до назначаването от президента на нов кабинет.
Говорител на президента Милош Земан каза, че той ще приеме оставката на правителството до края на седмицата.
Вчера във вота на доверие на кабинета на Бабиш участваха 195 депутати от общо 200. 78 депутати, всичките от партията на Бабиш, подкрепиха новото правителство. Срещу кабинета се обявиха 117 депутати от осемте други представени в долната камара партии. На Бабиш, чийто кабинет е съставен от експерти и от представители на неговата партия, не му достигнаха 23 гласа. Гласувалите против казаха, че го правят заради обвиненията срещу него в мошеничество.
Бабиш, който е магнат в областта на химическата и хранително-вкусовата промишленост и притежава важни медии, преди няколко месеца бе обвинен в присвояване на европейски субсидии в размер на 50 милиона крони (2,4 милиона долара).
Магнатът отрича да има вина и твърди, че обвиненията срещу него са провокация от страна на политическите му противници.
Преди време президентът Земан каза, че ще връчи втори мандат на Бабиш за съставяне на правителство, но предупреди, че ще го направи, ако си е осигурил подкрепата на най-малко 101 депутати в парламента. "В момента, в който Бабиш дойде и ми каже, че разполага с минимум 101 гарантирани гласа в долната камара на парламента, аз ще го назнача за втори път за премиер", предупреди Земан, припомня ТАСС.
Още днес Бабиш има намерение да започне преговори с лидерите на другите партии в парламента, за да си осигури подкрепа за второ правителство. Съгласно прогнозите на политолозите Бабиш може да спечели подкрепата на комунистите и на социалдемократите, които имат общо 30 депутати в долната камара. Но лидерът на социалдемократите вече каза, че те ще гласуват за новото правителство, ако начело му не е подсъдимият Бабиш и ако представителите на АНО се откажат от министерствата на правосъдието, вътрешните работи и финансите, предаде ТАСС.
Парламентът междувременно ще решава дали да снеме имунитета на Бабиш заради аферата със субсидиите. Това ще стане в петък, предадоха световните агенции. Бабиш поиска вчера от депутатите да разгледат този въпрос и каза, че е готов да се откаже от имунитета си, за да докаже в съда, че е невинен.
Съставянето на ново правителство се усложнява и от президентските избори, които Земан не успя да спечели на първия тур в края на миналата седмица. Вторият тур ще е в края на месеца. Мандатът на Земан приключва на 8 март. На първия тур Земан получи 38,56 процента, а основният му съперник, прозападният учен Иржи Драхош спечели 26,60 процента, отбелязва Франс прес.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Прогноза: Полетите ще останат скъпи поне до средата на лятото
CATL създава ново звено, което да гарантира сигурността на веригата на доставки
S&P 500 започва сесията с устрем към рекордното си ниво*
Тръмп заплаши да уволни Пауъл, ако не се оттегли от Федералния резерв
Приходите от търговия на Bank of America бележат най-силния ръст от десетилетие
Михаил Петров: Дигиталният суверенитет е фундаментално право на избор
Удар срещу купения вот в Смолянско: Откриха списъци с имена и пари
Митничари откриха над 1 кг кокаин и 5,7 кг марихуана в камион с авокадо и манго
България приема Черна гора в контрола на 1 юни в Пловдив
Бивш селекционер на България каза кой ще спечели титлата в Шампионската лига
Ужас! Убиха брутално футболен съдия
Гръм! Мъри Стоилов хвърля оставка в Гьозтепе?
Страхотна новина за ЦСКА
Флангови щурмовак подсилва Левски за решителните битки за титлата
Тежък удар за Ювентус
Поверия за Томина неделя (Великден на мъртвите)
Новолуние в Овен на 17 април – заявяваме себе си
5 навика за хормонално здраве след 40
Поверия за Летен Петковден
5 стъпки за лимфодренажен масаж у дома
Любимите пилешки бутчета с аспержи на Ева Лонгория
С молебен: Приключи първият етап от основния ремонт на ОУ „Йордан Йовков“
Възстановяването на Малена Замфирова се развива добре
Продажбите на горива растат въпреки поскъпването
US военни самолети притесниха варненци
7 са номинациите за награда „Варна“ за ярки постижения в областта на културата
Хванаха огромно количество контрабандно злато на "Капитан Андреево"
Физици откриха начин за възстановяване на изгубени квантови данни
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно
Нова теория разкрива как е построена Хеопсовата пирамида в Гиза
Кога настъпва краят на света: Суперкомпютър на НАСА с шокираща прогноза